Skip to content

Autor: Dragana Filipović, defektolog-logoped i porodični savetnik

Blagodeti porodičnog savetovanje i psihoterapije

Porodična terapija se bavi trenutnim problemima, sa fokusom na ovde i sada, ali i istorijom porodičnih odnosa i obrazaca. Sistemska porodična psihoterapija može doneti niz blagodeti kako pojedincu, tako i porodici. Mi ćemo u ovom tekstu izdvojiti samo neke.

Sistemski porodični psihoterapeuti i savetodavci pružaju usluge porodicama koje tragaju za olakšanjem od životnih poteškoća. Porodični terapeuti podjednako pomažu pojedincima, parovima i porodicama da razreše probleme koji nisu u stanju sami da prevaziđu. Nemali broj pojedinaca oseća sram ili bespomoćnost kada nisu u stanju da sami razreše porodične ili bračne konflikte. Iako postoje otpori u terapeutskom radu, naučno je dokazano da porodična psihoterapija pomaže porodicama da prevazidju krize. Neke od tema kojima se bavi porodična terapija su partnerstvo, razvod, roditeljstvo, konflikti, problemi u ponašanju, bolest člana porodice, razvojni problemi porodice (rodjenje deteta, adolescencija, prazno gnezdo), spajanje porodica, gubitak člana porodice i drugo.

1

Zdraviji odnosi

Ukoliko su zdravi odnosi unutar porodice narušeni usled manjka komunikacije porodični terapeut može pomoći da se stvore novi zdravoji načini komunikacije unutar porodičnog sistema. Narušeno poverenje ili nerešeni konflikti su takodje teme koje se obradjuju u terapijskom setingu gde se klijent oseća sigurno. Mnogi porodični problemi nastaju upravo zbog narušene ili prekinute komunikacije medju članovima. Svadje nastaju, kako medju supružnicima, tako i medju pripadnicima različitih generacija. Radeći zajedno sa terapeutom svaki član porodice može doprineti da se komunikacija uspostavi ili poboljša, te da se konflikti smanje ili razreše.

2

Podela uloga

Porodični terapeuti pomažu pojedincima da nauče kako njihovo ponašanje utiče na porodicu kao celinu. Takodje, pomažu im da bolje razumeju kako njihove psihičke poteškoće učestvuju u porodičnoj dinamici. Neke od psihičkih tegoba su problemi u ponašanju, depresija, anksioznost, problemi u ishrani i drugo. Sa druge strane ostali članovi porodice će radom sa porodičnim terapeutom naučiti kako da se zajedno nose sa konfliktnim situacijama i kako da lakše prevazidju teške životne periode.

3

Sigurno mesto za otvaranje

Suočavanje sa konfliktima koji se dugo u “neguju” u porodici predstavlja veliki izazov za svakog člana porodice. Neki porodični konflikti se prenose sa jedne na drugo generaciju i deo su porodičnog nasledja. Umesto da sami rešavaju konflikte klijenti se radije obraćaju porodičnim terapeutima jer je to siguran prostor za započinjanje teških razgovora bez bojazni da će biti osudjivani. Pored toga, tehnike porodične terapije pomažu klijentima da uspostave prekinute veze unutar porodice, otvore pitanja bračnog funkcionisanja, razreše konflikte medju generacijama.

4

Zajedništvo

Neretko je tema konflikta poljuljano poverenje medju članovima porodice. Iz tog razloga je teško započeti dijalog, te popraviti narušene odnose. Prisustvo porodičnog terapeuta može biti blagorodno jer će on iskoristiti terapeutske intervencije koje će smanjiti tenziju i stres ne samo u porodici, već i kod svakog pojedinca koji pripada ovoj porodici. Članovi porodice će se medjusobno bolje razumeti, čuti i saosećati. Porodična terapija na ovaj način pomaže pojedincima da obnove poverenje i da uspostave zdrave granice, te time održe kvalitetan zajednički život.